Parohia Afumați 1 Categorie parohie,Povestiri de folos Frumusețea se va estompa în timp, dar inima și sufletul vor fi întotdeauna la fel. Iubiți persoana pentru ceea ce este în interior, nu în afară.

Frumusețea se va estompa în timp, dar inima și sufletul vor fi întotdeauna la fel. Iubiți persoana pentru ceea ce este în interior, nu în afară.

| | 0 Comment| 23:30
     Un bărbat s-a căsătorit cu o fată frumoasă. El o iubea foarte mult. Într-o zi, ea a dezvoltat o boală de piele. Încet, a început să-și piardă frumusețea. S-a întâmplat așa că într-o zi soțul ei a plecat cu o afacere. La întoarcere, s-a aflat într-un accident și și-a pierdut vederea. Cu toate acestea, viața lor de familie a continuat ca de obicei. Însă, pe măsură ce zilele treceau, ea și-a pierdut treptat frumusețea. El a continuat să o iubească și ea l-a iubit foarte mult. Într-o zi, ea a murit. Moartea ei i-a adus o mare tristețe. Și-a încheiat toate ritualurile și a vrut să părăsească orașul. Un bărbat din spate s-a apropiat și a spus:
– Cum vei putea să mergi singur? În aceste zile soția ta obișnuia să te ajute.
El i-a răspuns:
– Nu sunt orb. Am acționat așa pentru că dacă știa că pot vedea starea pielii din cauza unei boli, ar fi fost rănită mai mult decât boala ei. Nu am iubit-o doar pentru frumusețea ei, dar m-am îndrăgostit de natura ei grijulie și iubitoare. Așa că m-am prefăcut că sunt orb. Voiam doar să o păstrez fericită.
MORALA:
Când iubești cu adevărat pe cineva, mergi alături până la capăt pentru a-ți păstra persoana fericită. Uneori este bine ca noi să acționăm orbi și să ignorăm micile probleme ale altora pentru a fi fericiți. Frumusețea se va estompa în timp, dar inima și sufletul vor fi întotdeauna la fel. Iubiți persoana pentru ceea ce este în interior, nu în afară.