Rugăciune către sfintele femei mironosițe Marta și Maria, surorile lui Lazăr – 04 Iunie

| | 0 Comment| 20:50

Rugăciune

O, sfinte și preavrednice ucenice ale lui Hristos, Marta și Maria, femei iubitoare de Dumnezeu! Cereti-i iubitului vostru Iisus, pe care l-ati mărturisit în mod firesc, ca si Hristos, Fiul lui Dumnezeu, să ne dea noua păcătoșilor, iertarea păcatelor, credința dreapta, neclintita și ferma. Insuflați în inimile noastre duhul fricii de Dumnezeu, speranță umilă în El, răbdare și milă față de aproapele nostru. Izbăviti-ne cu rugăciunile voastre de ispitele vieții, de necazuri și nenorociri și dati-ne o viață liniștită și pașnică aici, astfel incat cu gânduri nevinovate, cu o inimă curată, cu îndrăzneala credinței și a speranței, sa ne infatisam la Judecata de Apoi unde sa dam răspuns bun, si sa fim invredniciti de bucuriile veșnice în Împărăția Cerurilor. Amin.

A doua rugăciune

O, binecuvântate și sfinte femei, care l-ati urmat pe Dumnezeu prin credință și dragoste față de Hristos și locuiti in Raiul Tatălui Ceresc! În zilele acestea eu, cel păcătos, (numele) alerg la voi și mă rog cu smerenie: învațati-mă și ajutati-mă să merg spre Dumnezeu pe cărările voastre nepătate și veșnice, ca sa moștenesc si eu viața de veci.

O Marta, cea dreaptă, care ai plăcut lui Hristos cu mărturisirea fermă a credinței tale, întărește credința mea slabă. Tu, cea care ai slujit sarguincios Domnului și fratilor tai, ajută-mă ca ascultarea mea sa o fac fără sa murmur și cu tot sufletul. Tu te-ai dus şi ai chemat-o pe Maria, sora ta, zicându-i în taină: “Învăţătorul este aici şi te cheamă”. Acum, in acest ceas greu in care mi se testeaza credinta și dragostea, te rog din adâncul inimii sa ma ridici, ca și cum Domnul Iisus ar veni la mine nevazut, astfel încât prin aceste  încercări sa ma apropii de El! Adu-mi, Sfanta Marta, putere de la Domnul nostru, astfel încât, după ce am gasit calea spre El, să ma închin și în umila Sa iubire sa gasesc pacea și mântuirea sufletului meu.

Și tu, o, iubitoare de Dumnezeu, Maria, care la picoarele Lui Iisus ti-ai gasit locul, roagă-L sa ne aseze si pe noi de partea cea bună si sa ne mantuim. Il implorăm acum pe Hristos Dumnezeu sa ne dea rugăciune și lacrimi de pocăința pentru curățirea sufletelor și gand luminat sa infaptuim faptele cele bune, astfel încât Domnul să vină la inimile noastre reînnoite de toate acestea și să isi intemeieze acolo un lacas al Sau.

Voua, sfintelor femei neprihănite, Marta și Maria, cadem și ne rugam cu smerenie: nu ne părăsiti în zilele încercărilor dificile, nu ne lăsati sa fim ispititi de cei coruptibili și rai ai acestei lumi, si mai ales în ceasul de separare amară a sufletului nostru de trup fiti cu noi si rugati-L pe Mantuitorul să se uite cu un ochi milostiv la noi si la puterile noastre sarace și, după ce ne-a iertat toate păcatele, sa ne ridice la o viață nesfârșită în locuința binecuvântată a Tatălui Ceresc. Amin