Acatistul sfintei Evdochia samarineanca – 01 Martie

Categories:

Tropar, glas 4

Mieluşeaua Ta, Iisuse, Evdochia, strigă cu glas mare: pe Tine, Mirele meu, te iubesc și pe Tine căutându-Te mă chinuiesc și împreună mă răstignesc și împreună mă îngrop cu Botezul Tău; și pătimesc pentru Tine, ca să împărățesc întru Tine; și mor pentru tine, ca să viez pentru Tine; ci, ca o jertfă fără de prihană, primește-mă pe mine ceea ce cu dragoste mă jertfesc Ție. Pentru rugăciunile ei, ca un milostiv, mântuiește sufletele noastre.

Condac, glas 4

În suferința ai luptat și după moartea ta ne luminezi cu minunile tale, apeland la Voia Divină și rugandu-te triumfătoare pentru noi, Sfanta Mucenica Evdocha, ajutandu-ne să scăpăm de bolile sufletesti și facand minuni. Roaga-te lui Hristos Dumnezeu pentru noi, pacatosii.

Condacul 1

Alesei de Dumnezeu din neamul samarinean și chemata de la viata pacatoasa in sanul Sfintei Biserici, celei triumfatoare cu numele scris în Cer primind coroana nemuririi, Sfintei Evdochia, ii vom striga laude: Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Icos 1

Cetele îngerești și sufletele celor drepți din Cer se bucură pentru un singur păcătos care se căiește, conform cuvântului Domnului. Și noi, cei născuți pe pământ, văzând viata ta care a trecut de la adâncul nelegiuirii la mântuire, Sfanta Evdochia, ne bucurăm și, multumind Domnului, te chemăm cu laude:

Bucură-te, că ai arătat minunea milostivirii lui Dumnezeu;

Bucură-te, că s-a arătat asupra ta minunata bunătate a lui Hristos;

Bucură-te, cea chemata din întunericul păcatului la lumina minunată a Evangheliei;

Bucură-te, ca ai scăpat de indulcirea pacatelor si te-ai alăturat dulcetii Raiului;

Bucură-te, icoana pocăinței păcătoșilor;

Bucură-te, mijlocitoarea noastra;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 2

Uita-te la mine, Hristoase Mântuitorule, și nu mă disprețui pentru păcatele mele mari, Te rog, si cu rugăciunile slavitei tale Mucenițe Evdochia mântuiește-mă si fa-ma moștenitorul Împărăției Tale, ca împreună cu mucenicii și sfinții sa Iti cant binecuvântarea: Aliluia.

Icos 2

Mintea umană este nedumerită, gândind de la ce păcate cumplite te-ai înălțat prin harul lui Hristos până la înălțimea unei vieți asemănătoare îngerilor, lăudabilă Sfanta Evdochia. La fel noi, avandu-te pe tine mijlocitoare buna, te rugăm cu căldură: izbăvește-ne din prăpastia păcatului si cu dragoste iti strigam asa:

Bucură-te, cea plina de har și lumină;

Bucură-te, că ai scăpat de sclavia diavolului;

Bucură-te, mielusea care ai venit în turma oilor lui Hristos;

Bucură-te, cea ce ai auzit chemându-te glasul dulce al Bunului Păstor-Hristos;

Bucură-te, banut pierdut și găsit de Hristos;

Bucură-te, ridicand pe cei deznadajduiti si cazuti în marea întristare păcătoasă;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 3

Puterea harului creste acolo unde păcatul s-a înmulțit, iar îngerii se bucura în Rai de un singur păcătos care s-a pocăit si care a ajuns în fața Tronului lui Dumnezeu, cântând: Aliluia.

 Icos 3

Ai avut bogăție de milostivire pentru vameșii, păcătoșii și necredincioșii pe care i-ai chemat la Tine, O Iisuse Doamne, și pe roaba Tău Evdochia care a trăit în păcat și Te-a cunoscut prin pocăință și botez ai luminat-o până chiar in mucenicie. Acum, după ce ne-ai învățat adevărata pocăință, să cântăm pentru Sfanta Evdochia aceste cântari:

Bucură-te, ca sufletul tău s-a înnoit prin harul Mantuitorului Hristos;

Bucură-te, că ai renunțat la lumea păcătoasă cu patimi și pofte;

Bucură-te, că ai arătat calea cea bună spre cinul monahal;

Bucură-te, curățându-ți sufletul de murdăria păcătoasă prin post și prin rugăciune;

Bucură-te, căci ți-ai încheiat viata prin mucenicie;

Bucură-te, caci sângele tău, vărsat pentru Hristos, ti-a albit haina de nuntă;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

 Condacul 4

Furtuna de gânduri pacatoase ti-a incercat sufletul, Sfanta Evdochia, dar te-a atins harul Domnului când prin voia Lui in orasul tau Iliopolis a venit călugărul Gherman, care stand lângă templele păcătoase cânta psalmi si citea despre Judecata cumplită a lui Hristos, strigand către Dumnezeu cu emoție: Aliluia.

 Icos 4

Auzind Evdochia ce statea întinsă pe patul păcatului vocea călugărului ce vorbea noaptea despre gloria eternă a celor drepți și chinurile cumplite ale păcătoșilor, s-a trezit ca dintr-un vis periculos și a fost invatată de către călugăr pe calea mântuirii, primind botezul în credința lui Hristos de la preotul lui Dumnezeu. Iar noi, vazand purtarea de grija a lui Dumnezeu pentru tine, vom striga:

Bucură-te, privire minunată catre taina lui Dumnezeu;

Bucură-te, ca ai fost pecetluita cu dragostea și compasiunea lui Hristos;

Bucură-te, ajutand păcătoșii sa scape de chinul înfricoșător al iadului;

Bucură-te, ca traiesti in slava cerească pregătită pentru cei drepți;

Bucură-te, iluminarea noastra în dulceața cuvintelor lui Dumnezeu;

Bucură-te, că ai strălucit ca zorile și în tine este lumina unei noi vieti;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 5

Slavita Sfanta Evdochia, care a fost umbrită de harul divin și a învățat evlavia de la înțeleptul Gherman, înainte de Botezul ei a tăcut și șapte zile și șapte nopți, ca apoi sa ramana toata viata în post, în lacrimi de pocăință și în rugăciune, strigand către Dumnezeu: Aliluia.

 Icos 5

Fericita Evdochia a primit o viziune binecuvântată, cand Arhanghelul Mihail a fost ales de Dumnezeu sa il alunge pe duhul răutății care incerca sa o răpească din mâinile ingerilor care o duceau in Cer într-o mare bucurie. Arhanghelul i-a facut promisiuni pline de har, spunandu-i ca darul lui Dumnezeu va fi cu ea  în tot locul si de-a lungul tuturor zilelor vieții ei. Iar noi te cinstim si iti strigam:

Bucură-te, aleasa de Dumnezeu și aparata prin voia Lui miraculoasă de cel rau;

Bucură-te, cinstita de revelațiile Raiului;

Bucură-te, că ai văzut cetele ingeresti și ai fost numită soră în trup a sfinților lui Dumnezeu;

Bucură-te, aparata de prințul întunericului si mântuita de îngrozitoarea lui îmbrățișare de către Arhanghelul Mihail;

Bucură-te, ca până la sfârșitul vieții tale ai fost mângâiata de același Arhanghel;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 6

Ai predicat tuturor păcătoșilor căzuți și disperați despre dragostea lui Dumnezeu, Sfanta Evdochia, spunadu-le ca pocăința spală sufletele păcătoase, le purifică, le luminează, le ridică din durere și le aduce bucurie cereasca, iar buzele noastre muritoare ii striga lui Dumnezeu: Aliluia.

 Icos 6

Viața fericitei Evdochia a fost inseninata cu o lumină minunată, când a îmbrăcat veșmântul botezului și bunurile ei, dobândite în mod nejustificat prin păcat au fost impartite săracilor, iar ea însăși a devenit slujitoarea Domnului în mănăstire, trăind multe zile facand fapte evlavioase. Ne minunam de o asemenea schimbare de viață minunată și rapidă, Sfanta Evdochia, si te laudam:

Bucură-te, cea ce ai renascut in viata nepieritoare;

Bucură-te, că ai dobândit Evanghelia ca si comoara a celor drepți din Rai;

Bucură-te, că te-ai sărăcit în duh și trup pentru Hristos;

Bucură-te, ca ai urat pacatul;

Bucură-te, ca I-ai slujit lui Dumnezeu fără lene si cu sârguință;

Bucură-te, caci ai înțeles Sfanta Scriptura și ai devenit înțeleaptă, fiind model pentru cei care vor sa fie mântuiți;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

 Condacul 7

Deși nu a reusit sa iti impidice strălucita vizita a Raiului, Sfanta binecuvantata Evdochia, dușmanul vechi al neamului omenesc i-a insuflat tânărului Filostrat sa se imbrace în hainele unui călugăr ca un lup prădător, pentru a pătrunde în mănăstire ca sa te ispiteasca cu imaginile deșarte ale focului păcătos si sa te faca sa te intorci in orasul tau. Dar prin puterea lui Dumnezeu care locuia în tine a fost pedepsit atunci când cu un singur cuvânt al tău a cazut mort. Insa prin rugăciunea ta cu harul primit de sus l-ai întors la viață, rușinandu-l pe dușman și strigand cu toata inima ta catre Dumnezeu: Aliluia.

 Icos 7

Ai apărut cu adevărat ca o noua samarineancă după chipul Evangheliei, Sfânta Evdochia, caci tu care ai trăit în nelegiuire ai fost găsită de către Domnul Hristos Însuși ca o comoară, lipindu-te de El din toată inima și, îndreptându-ti viața ti-ai dat și sufletul pentru El. Cei care iti urmeaza pasii vor ajunge si ei la aceleași porți ale Împărăției Cerurilor. Te laudam si iti cantam:

Bucură-te, a doua femeie samarineancă, imitinda-o pe Sfanta Fotini;

Bucură-te, cea careia i-a fost sete de Hristos care este izvorul vieții și al mântuirii;

Bucură-te, cea ce ai respins furia patimilor și ai renunțat la trup;

Bucură-te, cea care ai rupt toate legăturile si uneltirile vrăjmașului;

Bucură-te, că ai înlocuit povara grea a lucrării diavolului pentru jugul bun și ușor al lui Hristos;

Bucură-te, ca vietuiesti acum in cetele cerești de unde faci rugăciuni pentru noi;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 8

Schimbarea ta  glorioasă, Sfanta Evdochia, i-a facut pe demonii intunecati sa plânga cu amărăciune, si toate Forțele Raiului au inaltat cu bucurie o cântare către Hristos, slavind mila lui Dumnezeu si chemându-L: Aliluia.

 Icos 8

Mereu plin de răutate, șarpele cel rău a uneltit noi intrigi împotriva ta, Sfânt Evdchia, caci regele Aurelian a fost inspirat de el vrand sa jefuiască averea ta, trimitandu-si cu gand rau la manastire fiul impreuna cu războinicii. Dar fiul lui s-a lovit și a murit insa cu rugăciunile tale a fost inviat, iar Aurelian s-a smerit, pocăindu-se și întorcandu-se la Hristos cu toată casa lui, astfel incat i-ai facut o nouă întristare dușmanului, iar noi te chemam cu bucurie:

Bucură-te, păzita de puterea invizibilă a lui Dumnezeu;

Bucură-te, caci ai facut minuni ce au strălucit;

Bucură-te, predicatoare harnica a pocăinței;

Bucură-te, învățătoarea multor necredincioși pe calea mântuirii;

Bucură-te, distrugătoare a înșelăciunilor diavolului;

Bucură-te, ca schimbi intențiile rele în deprinderi bune;

Bucură-te, caci ai înviat morții prin puterea lui Hristos;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 9

Împodobita cu toate virtuțile și traind in curatie, ai vietuit în mănăstire, Sfanta Evdochia cea înțeleapta, crescand din putere in putere in evlavie, atingand înălțimile vieții îngeresti, iar demonul cel rău a fost rusinat caci ai primit binecuvântările Raiului, aducand pe multi necredincioși și împietriți la Hristos, cântându-I: Aliluia.

 Icos 9

Ritorii născuți pe pământ nu pot sa iti laude ostenelile cu demnitate, slavita Mucenica Evdochia. Cine poate să planga cu rauri lacrimi ca tine în rugăciunile ridicate către Dumnezeu? Cine poate sa vindece boala mai bine ca tine? Cine poate face mărturisirea priveghiului de toată noaptea, in lupta cu dusmanii vazuti si nevazuti, cine poate indura atata suferință pentru Hristos? Întregul oraș Iliopol cu mănăstirea și toate satele din jur au strălucit de minunile luminate facute de tine! De aceea, te rugăm: luminează-ne inimile cu razele luminii tale si cere iertarea păcatelor tuturor celor care strigă la tine astfel:

Bucură-te, că ai închipuit icoana luminata a lui Dumnezeu în măreția ta;

Bucură-te, parfumata cu arome cerești;

Bucură-te, împodobita cu stelele minunilor;

Bucură-te, strălucind de razele tuturor virtuților;

Bucură-te, vestind vestea cea bună a măreției lui Dumnezeu;

Bucură-te, chemând cerul și pământul la cântarea slavei Domnului tău;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 10

Mântuitorul tuturor și Domnului Iisus Hristos ti-a apărut noaptea, Sfanta Evdochia cea binecuvântata, si te-a chemat fiica Sa, intarindu-te in suferința pentru mărturisirea numelui Său. Iar tu, avand inima curată si fiind cinstita de această minunată viziune, i-ai cântat cu bucurie Mântuitorului Atot-Milostiv: Aliluia.

Icos 10

Vrand sa isi imprastie împărăția întunericului și a idolatriei ticăloase, Diogen, conducătorul persecutorilor creștinilor, a trimis dupa tine cincizeci de soldați, Sfanta Evdochia. Insa tu, ca o adevărata slujitoare a lui Hristos, ai fost întărita de o viziune miraculoasă, ai luat cu tine chivotul cu Sfintele Taine ale lui Hristos din Altar și te-ai predat singura în mâinile soldaților. Iar la judecata celor răi ai dat răspuns înțelept despre Domnul și ai îndurat cele mai crude chinuri pentru Hristos si ai făcut multe minuni în numele Lui, ca in final sa ii convertesti pe toți prigonitorii, chinuitorii și oamenii adunati la credința in Hristos Domnul, iar noi iti strigam:

Bucură-te, sfânta ucenica și mărturisitoare al Domnului Iisus;

Bucură-te, săvârșitoare de minuni prin puterea Aceluia;

Bucură-te, ca l-ai pazit pe Filostrat risipitorul de la distrugere;

Bucură-te, caci Aurelian a scapat impreuna cu familia de lațurile demonilor, de care i-ai izbăvit;

Bucură-te, caci si pe Diodor impreuna cu soldații și rudele lor i-ai luat de pe calea răutății;

Bucură-te, caci și pe Diogene însuși, chinuitorul tău, l-ai condus la Hristos cu toată casa lui și cu o mulțime de oameni;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 11

Iti inaltam un cântec de mulțumire spre răsplata, minunata Sfanta Evdochia, caci fostii tai persecutori înverșunați au devenit creștini nou-luminați ai orașului Iliopol, adusi de tine la Hristos prin credința ta și a minunilor facute de Dumnezeu prin tine. Învață-ne si pe noi sa strigam Atotputernicului Dumnezeu: Aliluia.

 Icos 11

Ai strălucit puternic în credinta, slavita Sfanta Evdochia, cerand  un dar minunat de la Dumnezeu când un anume tânăr Zinon, muscat de un șarpe veninos și dormind somnul morții a înviat în mod miraculos prin rugăciunile noului creștin Diodor, în numele lui Iisus Răstignit, si atunci toți oamenii L-au slavit pe Dumnezeu cel viu, lăudându-te pe tine, îndrumătoarea lor:

Bucură-te, carte de rugăciuni fierbinte pentru oamenii nou-luminați;

Bucură-te, cea ce ai plăcut lui Dumnezeu cu faptele tale;

Bucură-te, că i-ai convertit pe oameni la Hristos;

Bucură-te, caci ai dobândit o mare îndrăzneală la Domnul care stăpânește asupra celor vii și celor morți;

Bucură-te, caci prin Evanghelia lui Hristos a inviat tanarul muscat de sarpe;

Bucură-te, vas al lui Hristos, cea intocmai cu apostolii;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 12

Harul faptelor mari și victorioase a fost cu tine, Sfanta Evdochia, caci in tot restul vietii tale ai făcut bine oamenilor, fiind ca o vistierie fertilă și coaptă. Vincent, conducătorul cel rău, si-a trimis războinicii sa te ucida cu o sabie, pentru ca nu aduceai slujba zeilor dezgustători. Si după ce ai dobândit salvarea de chinurile veșnice, sufletul tau sfânt a fost despărțit de trup pentru a fi impreuna cu Hristos, alaturi de Îngeri și sfinți cantandu-I: Aliluia.

 Icos 12

Laudam viața ta ziditoare, spălată prin pocăință, strălucitoare de virtuți, împodobită cu mucenicie de monahie, Sfânta și binecuvântata Evdochia. Domnul, te-a ales sa fii cu El vesnic in măreția Lui, pe care Îl slăvim și strigăm către tine, purtătoare de patimiri:

Bucură-te, cea ce L-ai propovăduit pe Mielul lui Dumnezeu;

Bucură-te, că ai plecat cu evlavie la viața veșnică;

Bucură-te, impreuna cu Hristos, Mirele tău, care Ti-a pregătit lumina eterna;

Bucură-te, căci cu glorie ti-ai împodobit cununia monahală cu sângele tău;

Bucură-te, cea care dai trupurilor noastre  sănătate și sufletelor noastre mântuire;

Bucură-te, caci pentru noi, păcătoșii, amintirea ta este dulce și numele tău este slavit in întreaga Biserică;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

 Condacul 13

O, cea mai lăudata și binecuvântata de Dumnezeu, Sfanta Mucenica Evdochia! Primeste de la noi această mică rugăciune inaltata către tine și roaga-te Dumnezeului Celui Binecuvântat ca prin mila Lui sa ne deschida ușile pocăinței, caci noi ne-am blestemat sufletele cu păcate reci și cu lene toată viața, sa ne indepartam de întunericul păcătoșeniei, dandu-ne vestea mantuirii noastre, ca sa ajungem si noi în cetele ceresti unde sa ne mângâiem cu bucurie si impreuna cu tine, cu Ingerii, cu toti Sfintii sa ridicam cantare de slava lui Dumnezeu: Aliluia. (Acest Condac se spune de 3 ori)

Icos 1

Cetele îngerești și sufletele celor drepți din Cer se bucură pentru un singur păcătos care se căiește, conform cuvântului Domnului. Și noi, cei născuți pe pământ, văzând viata ta care a trecut de la adâncul nelegiuirii la mântuire, Sfanta Evdochia, ne bucurăm și, multumind Domnului, te chemăm cu laude:

Bucură-te, că ai arătat minunea milostivirii lui Dumnezeu;

Bucură-te, că s-a arătat asupra ta minunata bunătate a lui Hristos;

Bucură-te, cea chemata din întunericul păcatului la lumina minunată a Evangheliei;

Bucură-te, ca ai scăpat de indulcirea pacatelor si te-ai alăturat dulcetii Raiului;

Bucură-te, icoana pocăinței păcătoșilor;

Bucură-te, mijlocitoarea noastra;

Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Condacul 1

Alesei de Dumnezeu din neamul samarinean și chemata de la viata pacatoasa in sanul Sfintei Biserici, celei triumfatoare cu numele scris în Cer primind coroana nemuririi, Sfintei Evdochia, ii vom striga laude: Bucură-te, Sfanta Mucenica Evdochia, cuvioasa purtătoare de patimiri, rugandu-te pentru mântuirea sufletelor noastre!

Rugăciune

O, slavita Mucenica a lui Hristos Evdochia! Tu cu dragostea ta caldă pentru Hristos Dumnezeu ai călcat în picioare intrigile dușmanului și ai dobândit comoara neprețuita pe Hristos și ai ajuns la Împărăția Cerurilor. Cadem la tine și, cu un suflet duios și o inimă frântă, strigam către tine, purtătoare de patimiri, noi nevrednicii: privește-ne de la înălțimea cerească, ca suntem chinuti cu ispite păcătoase, vezi strigătul nostru, a celor impovarati cu multe păcate și necazuri care vin de la vrajmasii ce cauta distrugerea noastra.

Slavita și lăudata ucenica și mărturisitoare a lui Hristos, Evdochia! Roaga-te ca Hristos să ne dea iertarea multor păcate, să ne întărească cu harul Său, să pasim cu tarie pe calea sfintelor Sale porunci și să ne dea bucuria de a vietui vesnic în sfântul Sau locaș Ceresc, unde tu și toți sfinții Il slaviti cu bucurie pe Dumnezeu Cel in Treime slavit: Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Amin.

Cuvine-se, cu adevarat, sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti cea mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita, fara de asemanare, decat Serafimii, care, fara stricaciune, pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.