Acatistul Sfântului Sfințit Mucenic Efrem, Episcopul Tomisului – 07 martie

Categories:

Troparul Sfantului efrem, glasul al 4-lea:

Partas obiceiurilor si urmator al invataturilor Apostolilor fiind, de Dumnezeu insuflate, ai lucrat in viata cugetand la cele inalte si vesnice; deci, propovaduind cu multa ravna cuvantul adevarului si rabdand pana la sange pentru dreapta credinta, Sfintite Mucenice Efrem, ai primit cununa slavei lui Hristos Dumnezeu, pe Care roaga-L sa mantuiasca sufletele noastre.

Condacul 1

Cu bucurie sa cinstim noi, credinciosii, pe inteleptul Ierarh si Mucenic slavit, pe vlastarul Tarii Sfinte cel plin de ravna si pe bunul pastor al Bisericii Dobrogei, din inimi curate glasuind catre dansul: Bucura-te, Sfinte Ierarh Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Icosul 1

Ingerii in ceruri si credinciosii pe pamant lauda nevointele tale, Sfinte Ierarhe Efrem, prin care te-ai ostenit intru propovaduirea lui Hristos si ai luminat pe scitii de la Dunarea de Jos, primind moarte de Mucenic de la pagani. Drept aceea, te cinstim si cu evalvie graim tie acestea:

Bucura-te, fiu al Cetatii Sfinte;

Bucura-te, cetatean al Ierusalimului celui de sus;

Bucura-te, cel inchinat lui Dumnezeu din pruncie;

Bucura-te, slujitor curat la altarul Domnului;

Bucura-te, urmator al Sfantului Andrei, Apostolul intai-chemat;

Bucura-te, propovaduitor plin de har al Evangheliei;

Bucura-te, luminator al stramosilor nostri;

Bucura-te, pilda de indelunga-rabdare;

Bucura-te, lucrator al rugaciunii neincetate;

Bucura-te, facator de minuni inaintea paganilor;

Bucura-te, cel ce, prin patimire, ai dobandit fericirea;

Bucura-te, mijlocitor fierbinte pentru pastoritii tai;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 2

Din parinti binecredinciosi ai rasarit, fericite, si, din pruncie, mai mult decat cu lapte, ai fost hranit cu invatatura curata a Evangheliei, prin care ai deprins lucrarea virtutilor si dragostea pentru dumnezeiestile slujbe si rugaciuni, cantand Mantuitorului Hristos: Aliluia!

Icosul 2

Ravna pentru cele dumnezeiesti ai avut din pruncie, Sfinte Efrem, ca cercetai Sfintele Scripturi in toate zilele, ca pe unele ce aveau putere sa te intelepteasca spre mantuire, prin credinta cea intru Hristos Iisus. Drept aceea,  dobandind cuvant cu putere multa, ai primit de la credinciosi laude ca acestea:

Bucura-te, cel hranit cu dreapta credinta;

Bucura-te, cel adapat din fantana Scripturilor;

Bucura-te, tanar iubitor de Biserica;

Bucura-te, cel ce ai agonisit frica de Dumnezeu;

Bucura-te, cel ce, prin aceasta, ai pus inceput intelepciunii;

Bucura-te, cumintenie luminata de cerescul har;

Bucura-te, nevinovatie care aduce indraznire in rugaciune;

Bucura-te, fiu duhovnicesc al unor parinti imbunatatiti;

Bucura-te, cel ce ai facut ascultare cu bucurie;

Bucura-te, minte inteleapta in trup tineresc;

Bucura-te, cel caruia Hristos ti-a fost viata si suflare;

Bucura-te, pom rasadit langa izvoarele apelor harului;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 3

Ca un savarsitor al virtutilor si iubitor al casei lui Dumnezeu, ai fost chemat de tanar in slujirea Bisericii; pentru aceasta, inteleptul Zavdas, episcopul Sfintei Cetati a Ierusalimului, te-a indrumat pe treptele preotiei, ca sa aduci lui Dumnezeu jertfa curata a Sfintei Liturghii si sa-I canti: Aliluia!

Icosul 3

Harul Duhului Sfant s-a pogorat asupra ta prin hirotonie si ai primit slujirea preotiei, pentru care cu mai multa daruire te osteneai in nevointe si rugaciuni, aducand Sfanta Jertfa pentru tine insuti si pentru pacatele poporului, ale carui rani sufletesti le vindecai cu iscusinta, primind de la el graiuri ca aceastea:

Bucura-te, candela a rugaciunii;

Bucura-te, trimbita a propovaduirii;

Bucura-te, doctor al sufletelor;

Bucura-te, leac al inimilor zdrobite;

Bucura-te, nadejde a celor descurajati;

Bucura-te, fagure plin de mierea blandetii;

Bucura-te, livada inflorita a faptelor bune;

Bucura-te, povatuitor al pruncilor crestini;

Bucura-te, indrumator al tinerilor evlaviosi;

Bucura-te, odihna a celor impovarati;

Bucura-te, calauzitor al pacatosilor spre pocainta;

Bucura-te, alinare a celor cuprinsi de necazuri;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 4

Prigoana au ridicat impotriva crestinilor imparatii romana pagani, da tu, fericite Efrem, ca un bun pastor, pazeai de lupii cei cumpliti turma ta cuvantatoare, intarind-o prin cuvant si prin pilda vietii tale, ca sa cante neincetat lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 4

Trecand catre Domnul fericitul Zadvas, a fost ales marele Ermon ca urmas al Sfantului Apostol Iacob cel Drept in slujirea de arhipastor al Ierusalimului. Acesta te-a pretuit pentru vrednicia ta si te-a povatuit cu intelpciune, pregatindu-te pentru o mai inalta slujire si graind tie unele ca acestea:

Bucura-te, alt Aaron intru slujirea altarului;

Bucura-te, ravnitor pentru credinta, ca Ilie Tesvideanul;

Bucura-te, cel plin de blandetea lui David;

Bucura-te, alt Moise in cunoasterea Legii dumnezeiesti;

Bucura-te, povatuitor spre pamantul fagaduintei, ca Iosua;

Bucura-te, urmator al lui Solomon intru intelepciune;

Bucura-te, nou Samuel intru ascultare smerita;

Bucura-te, indemnator la pocainta, ca prorocul Natan;

Bucura-te, cel milostiv si primitor de straini, ca Avraam;

Bucura-te, barbat al doririlor duhovnicesti, asemenea lui Daniel;

Bucura-te, lucrator al rugaciunii cu lacrimi, ca Ieremia de demult;

Bucura-te, urmator al lui Elisei in darul facerii de minuni;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 5

Bun lucrator in via duhovniceasca a Domnului Hristos ai fost, Sfinte Efrem, si impreuna te-ai ostenit la mantuirea sufletelor, cu cei ce erau de aceaasi ravna cu tine: Vasilevs cel intelept, Evghenie cel smerit, Elpidie cel invatat si Agator mult-rugatorul, in toate zilele cantand cu acestia Preasfintei Treimi: Aliluia!

Icosul 5

Luminat de Duhul Sfant, marele ierarh Ermon al Sfintei Cetati, vazand cum viforul paganatatii cauta sa stinga faclia dreptei credinte crestine in locurile in care Apostolul Andrei L-a binevestit odinioara pe Hristos, te-a trimis pe tine, Sfinte Efrem, alaturi de cei impreuna-lucratori ai tai, ca sa veghezi la propovaduirea Evangheliei, graind tie unele ca acestea:

Bucura-te, vestitor al mantuirii;

Bucura-te, implinitor al voii lui Dumnezeu;

Bucura-te, cetate inaltata pe muntele faptelor bune;

Bucura-te, sare a pamantului mult-folositoare;

Bucura-te, lumina a lumii, indelung asteptata;

Bucura-te, rau al Edenului, plin de apele invataturilor;

Bucura-te, Tabor al rugaciunii staruitoare;

Bucura-te, Sinai,  loc al intalnirii cu Facatorul;

Bucura-te, Iordan curatitor prin botez;

Bucura-te, Eleon al inaltarii duhovnicesti;

Bucura-te, Sion al neincetatei Cinzecimi;

Bucura-te, Golgota pricinuitoare de inviere;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 6

Plecand la apostolica slujire cu binecuvantarea ierarhului Ermon, intai-statatorul tau, fericite Efrem, i-ai lasat pe Evghenie, pe Elpidie si pe Agatodor in Helespont, iar tu, impreuna cu Vasilevs, te-ai indreptat spre Herson, plutind cu corabia pe Marea Neagra, si te rugai sa se potoleasca furtuna paganatatii, cantand lui Hristos: Aliluia!

Icosul 6

Cu pace ai ajuns la cetatea Hersonului, Sfinte Efrem, impreuna cu fericitul Vasilevs, plangand pentru imputinarea crestinatatii si rugandu-te Sfantului Apostol Andrei si Sfantului Clement Romanul, care au propovaduit acolo, sa-ti ajute in ridicarea din nou a Bisericii in acele locuri. Pentru aceasta, te cinstim, zicand:

Bucura-te, urmator al Apostolului intai-chemat;

Bucura-te, cel sprijinit de mijlocirile Sfintilor;

Bucura-te, cel ce si pe Sfantul Clement l-ai avut pilda;

Bucura-te, cel ce propovaduirea aceluia ai innoit-o;

Bucura-te, cel ce ai cautat sa ridici iarasi cele 75 de biserici zidite de el;

Bucura-te, privitor al minunii de la moastele marelui Clement;

Bucura-te, cel ce ai vazut cum marea se retragea la pomenirea lui;

Bucura-te, cel ce ai cinstit sfintele lui moaste;

Bucura-te, cel ce ai vazut ancora cu care fusese inecat;

Bucura-te, cel asemenea Sfantului Clement in propovaduire;

Bucura-te, cel ce de la acesta ajutor ceresc ai primit;

Bucura-te, rugator acum in ceruri impreuna cu el;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 7

Mult te-ai ostenit, preasfintite Efrem, ca sa aduci la Hristos pe pagani si sa intaresti in credinta pe putinii crestini pe care i-ai gasit in Scitia Mare, facandu-i sa cante Preasfintei Treimi, cu o gura si o inima: Aliluia!

Icosul 7

Vazand ca Biserica din Herson s-a asezat in randuiala, l-ai lasat ca pastor acolo pe Sfantul Vasilevs, iar tu ai plecat la scitii de langa Dunare, ca sa intaresti pe crestinii dintre ei si sa propovaduiesti Evanghelia celor aflati in intunericul slujirii la idoli, pentru care auzi de la noi laudele acestea:

Bucura-te, trimis al lui Dumnezeu in Scitia Mica;

Bucura-te, cel prin care crestinatatea dobrogeana a dainuit;

Bucura-te, urmas vrednic al propovaduirii apostolice;

Bucura-te, cel prin care harul preotiei s-a predat mai departe;

Bucura-te, urmator al fericitului episcop Evanghelicus;

Bucura-te, cinstitor al Sfintilor Epitect si Astion;

Bucura-te, cel ce ai auzit de la sciti despre mucenicia lor cea de curand;

Bucura-te, parinte al altor Mucenici;

Bucura-te, nascator de Marturisitori;

Bucura-te, pilda de sfintenie;

Bucura-te, nevoitor in post si rugaciune;

Bucura-te, oglinda in care se rasfrange lumina slavei ceresti;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 8

In tot tinutul Dunarii de Jos ai cutreierat cetatile si satele, intarind pe crestinii prigoniti si hirotonind preoti, intarind prin minuni propovaduirea Evangheliei si cantand lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 8

Mare a fost lucrarea ta de buna-vestire a lui Hristos in mijlocul scitilor, dacilor, grecilor, latinilor, gotilor si al altor popoare care locuiau in Dobrogea vremii tale, si pe multi i-ai facut crestini, prin staruinta ta, prin cuvantul cel bland si prin pilda vietii tale de sfintenie, pentru care te laudam, graind:

Bucura-te, cinstitor al Tatalui ceresc;

Bucura-te, propovaduitor al Fiului lui Dumnezeu intrupat;

Bucura-te, slujitor plin de Duhul Sfant;

Bucura-te, lacas la Preasfintei Treimi;

Bucura-te, Evanghelie vie;

Bucura-te, ca in tot pamantul a iesit vestirea ta;

Bucura-te, cel ce ai vestit pana la marginile lumii cuvantul tau;

Bucura-te, vultur inalt zburator al vederii duhovnicesti;

Bucura-te, randunea care vestesti primavara harului;

Bucura-te, privighetoare care lauzi cu dulce glas pe Facatorul;

Bucura-te, trandafir bine mirositor al nevointelor;

Bucura-te, crin impodobit cu vesmantul curatiei;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 9

Asemenea Sfantului Vasilevs in Scitia Mare, si tu, Ierarhe Efrem, in Dobrogea, ridicai cruci de lemn acolo nu se puteau zidi inca biserici ca sa amintesti celor ce le vedeau de Rastignirea lui Hristos, prin care iubirea lui Dumnezeu s-a aratat tuturor celor ce-I canta: Aliluia!

Icosul 9

Cu propovaduirea staruitoare a Evangheliei, ai inmultit numarul stramosilor nostri dobrogeni care au crezut in Hristos si ai chemat la blandetea si smerenia Domnului pe barbarii impreuna-locuitori, facand din toti o singura obste crestina, care aducea tie cantari ca acestea:

Bucura-te, urmator al Sfintilor Apostoli Andrei si Filip;

Bucura-te, cel asemenea loc, luminator al scitilor;

Bucura-te, inchinator in Pestera Sfantului Andrei;

Bucura-te, partas al harului sau dumnezeiesc;

Bucura-te, cel ce ai crestinat neamul Casienilor;

Bucura-te, semanator al cuvintelor Cuvantului;

Bucura-te, harnic lucrator la secerisul Domnului;

Bucura-te, bun ostenitor in via Stapanului;

Bucura-te, intelept iconom, vrednic de lauda;

Bucura-te, impartitor de grau duhovnicesc;

Bucura-te, sluga buna si credincioasa a lui Iisus;

Bucura-te, cel ce ai alergat fara preget spre folosul credinciosilor;

Bucura-te, Sfinte Ierahe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 10

Cumplita prigoana a ridicat asupra crestinilor paganul impart Diocletian, iar slujitorii sai din Scitia Mica au cautat sa-i inspaimante pe crestini prin chinuri; insa ei au ramas neclintiti, la sfatul Ierarhului Efrem; unii L-au marturisit pe Hristos, patimind pana la sange, iar altii au trecut la nord de Dunare, cantand si acolo Preasfintei Treimi: Aliluia!

Icosul 10

Paganii asupritori te cautau pe tine, Sfinte Efrem, socotindu-te vinovat pentru raspandirea credintei crestine, iar fii tai duhovnicesti, intariti prin cuvintele tale, doreau sa te pazeasca de furia inchinatorilor la idoli si ziceau catre tine:

Bucura-te, icoana a vietii apostolice;

Bucura-te, dreptar al sfintilor slujitori;

Bucura-te, chip al evlaviei crestine;

Bucura-te, invatator al celor nestiutori;

Bucura-te, bland indreptator al celor pacatosi;

Bucura-te, sfatuitor al celor nedumeriti;

Bucura-te, intaritor al celor slabi la suflet;

Bucura-te, marturisitor fara teama al credintei;

Bucura-te, propovaduitor plin de dreapta socotinta;

Bucura-te, ingrijitor al ranilor Bisericii;

Bucura-te, dascal al unitatii de credinta si neam;

Bucura-te, indemnator al multora catre patimire;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 11

Prins fiind de pagani, Sfinte Efrem, ai indurat chinuri, dar nu te-ai lepadat de Stapanul Tau, Hristos, ci L-ai vestit si judecatorilor tai, incat toti se minunau de intelepciunea cuvintelor tale si de rabdarea ta in patimiri, ca pururea cantai lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 11

Dupa ce prigonitorii au vazut ca nu te pot clinti din credinta in Hristos, te-au osandit la taierea capului, pentru care te bucurai, Sfinte, si indemnai pe crestini sa te pomeneasca in rugaciuni, iar ei graiau catre tine acestea:

Bucura-te, parinte iubit si iubitor;

Bucura-te, impreuna-locuitor cu Sfintii;

Bucura-te, arhiereu adus ca ofranda Marelui Arhiereu;

Bucura-te, jertfitor jertfit Mielului lui Dumnezeu;

Bucura-te, cel ce ai sfintit pamantul Dobrogei;

Bucura-te, cel al carui sange s-a facut rau ce ineaca paganatatea;

Bucura-te, cel ce ai urmat Patimirilor lui Hristos;

Bucura-te, cel ce mergi inainte in Rai sa pregatesti loc ucenicilor;

Bucura-te, cel ce ai prevestit caderea imparatilor idolatri;

Bucura-te, cel ce ai iertat pe chinuitorii tai;

Bucura-te, pilda de iubire a vrajmasilor;

Bucura-te, cel ce, ca ultim cuvant, ai adus lauda lui Dumnezeu;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 12

Asemenea tie, Sfinte Efrem, impreuna-ostenitorul tau Vasilevs a patimit in Scitia Mare si, asftel, in ceruri v-ati intalnit, bucurandu-va de roadele nevointelor voastre si cantand lui Hristos Domnul, cu toti Sfintii: Aliluia!

Icosul 12

Urmatori in propovaduirea lui Hristos in Scitia Mare au fost ucenicii tai ierusalimiteni: Evghenie, Elpidie si Agatodor, iar in Dobrogea Sfintii Gordian capadocianul si Tit, care, alaturi de alti preoti si crestini, au primit cununa muceniciei; deci impreuna cu acestia bucurandu-te acum in ceruri, primeste de la noi laudele acestea:

Bucura-te, luminator al strabunilor nostri;

Bucura-te, stea pe cerul Bisericii;

Bucura-te, vindecator al sufletelor si al trupurilor;

Bucura-te, pilda a ierarhilor ortodocsi;

Bucura-te, indrumatorul preotilor cucernici

Bucura-te, chip al monahilor nevoitori;

Bucura-te, sprijinitor al credinciosilor ravnitori;

Bucura-te, ocrotitor al celor ce poarta numele tau;

Bucura-te, cel ce ne ajuti sa ajungem la Ierusalimul cel de sus;

Bucura-te, pazitor ceresc al crestinilor dobrogeni;

Bucura-te, mijlocitor pentru cei ce te cinstesc;

Bucura-te, rugator pentru mantuirea noastra;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 13

O, Sfintite Mucenice Efrem, pastor duhovnicesc al Dobrogei, roaga-te staruitor lui Hristos, Dumnezeul nostru, sa ne daruiasca iertare de pacate si buna sporire in lucrarea poruncilor Sale, ca sa fim si noi aflati vrednici de cereasca Imparatie si sa cantam in vesnicie Preasfintei Treimi: Aliluia! (Acest Condac se spune de 3 ori)

Icosul 1

Ingerii in ceruri si credinciosii pe pamant lauda nevointele tale, Sfinte Ierarhe Efrem, prin care te-ai ostenit intru propovaduirea lui Hristos si ai luminat pe scitii de la Dunarea de Jos, primind moarte de Mucenic de la pagani. Drept aceea, te cinstim si cu evalvie graim tie acestea:

Bucura-te, fiu al Cetatii Sfinte;

Bucura-te, cetatean al Ierusalimului celui de sus;

Bucura-te, cel inchinat lui Dumnezeu din pruncie;

Bucura-te, slujitor curat la altarul Domnului;

Bucura-te, urmator al Sfantului Andrei, Apostolul intai-chemat;

Bucura-te, propovaduitor plin de har al Evangheliei;

Bucura-te, luminator al stramosilor nostri;

Bucura-te, pilda de indelunga-rabdare;

Bucura-te, lucrator al rugaciunii neincetate;

Bucura-te, facator de minuni inaintea paganilor;

Bucura-te, cel ce, prin patimire, ai dobandit fericirea;

Bucura-te, mijlocitor fierbinte pentru pastoritii tai;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Condacul 1

Cu bucurie sa cinstim noi, credinciosii, pe inteleptul Ierarh si Mucenic slavit, pe vlastarul Tarii Sfinte cel plin de ravna si pe bunul pastor al Bisericii Dobrogei, din inimi curate glasuind catre dansul: Bucura-te, Sfinte Ierarh Efrem, Mucenice al lui Hristos!

Rugaciune

Sfinte Ierarhe Efrem, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii, care venim catre tine, ca la un grabinc ajutator si bun ocrotitor, cinstind sfanta ta icoana. Vezi durerile noastre, vezi saracia si neputinta noastra, vezi ranile sufletelor si ale trupurilor noastre; ia aminte la suspinele noastre si nu ne trece cu vederea pe noi, pacatosii, ci alina suferinta celor aflati in dureri sufletesti sau trupesti. Ca unul ce ai binevestit Evanghelia mantuirii stramosilor nostri din Dobrogea, te rugam sa intaresti in dreapta credinta pe toti ortodocsii crestini si sa aduci in staulul Bisericii pe cei rataciti. Fii mijlocitorul nostru catre Mantuitorul Hristos, Cel ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale si vietuirea ta cea jerfelnica, ci te-a primit ca pe un vrednic slujitor si Mucenic al Sau; cere-I sa ne daruiasca iertare de greseli si indreptare vietii, ca sa marturisim de acum inainte dreapta credinta prin cuvant si prin lucrare, sa umblam si noi intru savarsirea virtutilor si a faptelor bune si sa fim gasiti vrednici de partea cea de-a dreapta in ziua Judecatii, bucurandu-ne impreuna cu tine in Ierusalimul cel ceresc si laudand pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh, in vecii vecilor. Amin.

Cuvine-se, cu adevarat, sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti cea mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita, fara de asemanare, decat Serafimii, care, fara stricaciune, pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.