Trăiește ziua ca și cum ar fi ultima

Categories:

*Leapădă amintirea zilei de ieri şi grija zilei de maine. Trăieşte zi de zi. Incepe-ţi ziua neprivind în urmă şi negândind la ce va fi; ia-o de proaspătă şi nouă; crede că viaţa ta începe azi, şi azi se va sfârşi.*

☆ Nu te îngrijora de ce va fi.

☆ Poţi schimba ceva cu temerile tale?

☆ Ascultă-L pe Domnul, că zice: _*„Cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot?” (Lc 12, 25)*_.

☆ Visând la mâine, lepezi clipa, şi viaţa-ţi trece fără rost.

☆ Nu e aici îndemn la nepăsare. Că spune, „ziua de mâine găteşte-ţi-o de azi”.

☆ Cum?

Vieţuind duhovniceşte. Traiul bun de azi îţi face ziua de mâine bună.

☆ Nu-ţi croi planuri însă, că viaţa nu merge după planul tău şi adesea se întâmplă ce nici cu gândul n-ai gândit. _*„Inima omului gândeşte la calea lui, dar numai Domnul poartă paşii lui”*_ (Pilde 16, 9).

☆ Inţelept lucru este, dar, să-ţi vezi de cele de azi, iar ziua de mâine s-o laşi în grija lui Dumnezeu.

☆ Rupe-o cu trecutul, nu privi înapoi, uită cele întâmplate ieri. Ca să te izbăveşti de deznădejdea pentru vechile greşeli şi de robia vieţii de odinioară, şi *liber s-o iei în fiecare clipă de la capăt, ducând o viaţă nouă în Hristos.*

☆ Dă amintirea pierzătoare a relelor trecute pe căinţa cea mântuitoare.

Trăieşte-ţi, dar, creştineşte ziua, ne învaţă Părintele Serghie. Singură aievea şi de preţ. *„Vezi de stai bine astăzi – spune el -, că astăzi vei sta poate în faţa lui Hristos”*.

*Jean-Claude Larchet* – _*Ține candela inimii aprinsă. Învățătura părintelui Serghie*_

Via pr. Cristian Stavriu