Ne întâlnim cu Dumnezeu atunci când El însuşi ne caută. 

Categories:

Ne întâlnim cu Dumnezeu atunci când El însuşi ne caută.

☆ Mântuitorul a spus: *„Bateţi şi vi se va deschide”* (Matei 7, 7).

☆ Vom bate uneori îndelung, întrucât Hristos ştie că nu suntem pregătiţi încă pentru întâlnire, nu suntem gata să-L privim faţă către faţă pe Dumnezeul cel Viu; *căci a te întâlni cu Dumnezeu înseamnă dintotdeauna să vii la judecată;* este la fel cu a întâlni o frumuseţe necondiţionată, un adevăr necondiţionat, o dreptate necondiţionată. Iar în faţa acestei frumuseţi, acestei dreptăţi şi acestui adevăr – *în faţa sfinţeniei dumnezeieşti –, stăm fără răspuns.*

☆ Din acest motiv, Dumnezeu aşteaptă timpul pârguirii, al maturizării noastre, *atunci când vom fi noi înşine în stare să ne pronunţăm judecata asupra noastră* şi când vom putea primi judecata Sa necondiţionată, dreaptă, nepărtinitoare, în care să nu vedem condamnare, ci o chemare a lui Dumnezeu către o creştere spre vrednicia de om în deplinul său înţeles.

*Antonie Bloom, Mitropolitul Surojului*

  1. Via Pr. Cristian Stavriu