Rânduiala din Duminica a treia a Postului mare – Duminica sfintei Cruci

Categories:

IN DUMINICA A TREIA A SFANTULUI POST PRAZNUIM INALTAREA CINSTITEI SI DE VIATA FACATOAREI CRUCI

Sambata seara la Vecernia cea  mica punem Stihirile pe patru glas 6,   Podobia: Puterile ingeresti  mergeti inainte…; Acum usile ingeresti inconjura…, Slava… Si acum…: Cand Te-au vazut pironit pe cruce… La Stihoavna punem  Stihirile  glas  2,  Podobia:  Casa  Efratului…;  Dezlegandu-ne  din  legaturile  osandirii  celei  de  demult…, Slava…  Si  acum…  acelasi  glas  si  Podobie  ;  Inaltat  pe  cruce…  Acum  slobozeste…Sfinte  Dumnezeule…  si  dupa Tatal nostru… punem Troparul glas 1: Mantuieste Doammne poporul Tau…,apoi Ectenia cea mica si Otpustul. Iar dupa Otpust  preotul si  ecleziastul  intra la  vesmantar si luand cinstitul  lemn,  mergamdu-i inainte doua sfesnice si cadelnita, noi cantam Troparul: Mantuieste Doammne poporul Tau… si aduce Cinstita Cruce la Sfanta Masa si I se aprin lumanari toata noaptea, dupa cum s-a aratat in ziua a 13-a, a Lunii Septembrie seara.

La  Vecernia  cea  mare,  dupa  Psalmul  cel  de seara  obisnuit  cantam Fericit  barbatul…,  toata  Catisma.  La: Doamne strigat-am… punem  zece Stihiri si trei Stihuri ale Invierii, apoi trei ale lui Anatolie si patru ale Cinstitei Cruci, glas 5 si Podobia: Bucura-te camara pusnicilor…; Straluceste Crucea Domnului… Slava… glas 3: Hristoase Dumnezeul nostru…, Si acum… a Nascatoarei, cea dintai a glasului de rand. Apoi Vohodul si Prochimenul zilei. La Litie  punem  Stihirile  Hramului,  Slava…  Si  acum…  glas  5:  Vazandu-Te  pe  Tine  toata  zidirea  gol,  pe  Cruce  S e punanzurat… La Stihoavna punem Stihirile Invierii din Octoih, Slava… Si acum…glas 4: Doamne Cel ce ai ajutat prea blandului David… Urmeaza Acum slobozeste…, Sfinte Dumnezeule… si dupa Tatal nostru… punem Troparul: Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te…, (de 2 ori) si Troparul Crucii: glas 4: Mantuieste Doamne poporul Tau…,(o data). Urmeaza Binecuvantarea painilor dupa obicei, apoi: Fie numele Domnului binecuvantat… Slava… Si acum…, Psalmul 33: Bine voi cuvanta pe Domnul…, pana la cuvintele: Nu se vor lipsi de tot binele… si Citirea.

La Utrenie dupa cei sase Psalmi, la: Dumnezeu este Domnul… punem Troparul Invierii, (de 2 ori), Slava… Mantuieste Doamne poporul  Tau…,   (o data),  Si  acum…  a Nascatoarei:  Gavriil  zicand tie Fecioara  bucura-te…, apoi obisnuitele Catisme, dupa Catisme punem Sedelnele Invierii, cu Stihira Nascatoarei lor si Citire din Talcuirea Evangheliei.   Iar  daca  este  Hramul  Cinstitei  Cruci,  la  acea  Biserica  cantam  Polieleul,  Psalmii  cei  alesi,  cu Marimurile  Crucii,  apoi  Sedealna  Crucii  glas  8,  Podobia:  Porunca  cea  de  taina…;  In  rai,  adica  de  demult…, Slava…  Si  acum…,  tot  aceeasi,  iar  daca  nu,  atunci  cantam:  Fericiti  cei  fara  de  prihana…  si  Troparele  Invierii: Soborul  ingeresc…  si  Citire,  apoi  Ipacoiul  si  Antifoanele  si  Prochimenul  glasului.  Se pune  Evanghelia  Invierii, Invierea  lui  Hristos  vazand…si  Psalmul  50,       Slava…  Stihira  glas  8:  Usile  pocaintei…  si  toate  celelalte  dupa randuiala  lor,  ca  la  Duminica  Vamesului  si  a  Fariseului.  Punem  Canonul  Invierii  cu  Irmosul,  pe  patru,  apoi  al Nascatoarei de Dumnezeu, cu Irmosul, pe doi si al Triodului cu Irmosul, pe opt, glas 1. Catavasii: Moise cel prea dumnezeiesc te-a inchipuit pe Tine de demult…,   cantandu-le amandoua stranele impreuna. Dupa Cantarea a treia punem  Sedealna  Crucii  din  Triod,  glas  6:  Crucea  Ta  Doamne  s-a  sfintit…,  cu  Stihul:  Inaltati  pe  Domnul Dumnezeul  nostru…  si  Stihira  Astazi  s-a  plinit  cuvantul  cel  proorocesc…,  Slava…:Numai  cat  s-a  infipt  lemnul Crucii Tale Hristoase…,Si acum… Nascatoare de Dumnezeu Fecioara… Dupa Cantarea a sasea punem Condacul Crucii,  glas  7,  insusi  glasul:  Nu  mai  pazeste sabia  cea  de  vapaie  usa  Edenului…,  apoi  Icosul  si  citim Sinaxarul. Dupa Cantarea a noua punem Luminanda Invierii, Slava… a Crucii, Podobia: Cu ucenicii sa ne suim…;Crucea Lui Hristos cea cinstita…, Si acum… a Nascatoarei: Semnul pe care armele cele preacurate s-au intins preacinstita…. La Laude punem patru Stihiri  ale Invierii,  glas 4, Podobia:  Ca pe un viteaz…;In glasuri  de cantari  sa strigam…, repetand aceasta Stihira, apoi zicem Stihirile: Stihul intai: Inaltati pe Domnul Dumnezeul nostru…, Stihul al doilea: Iar Dumnezeu Imparatul  nostru mai  inainte de  veac…  si apoi  zicem Stihul: Scoala-Te Doamne Dumnezeul  meu inalta-se mana Ta… si cantam Samoglasnica Triodului glas 8: Pe socoteala cea inalt cugetatoare a fariseilor celor rai…,  Slava…   tot   aceasta,   Si  acum…  Preabinecuvantata   esti   Nascatoare  de  Dumnezeu  Fecioara…  Punem Doxologia cea mare, cantata cu glas lin si rar. Dupa aceea preotul merge imbracat cu toate vesmintele preotesti (iar de va fi undeva cel mai mare, atunci cel mai mare se cade sa faca aceasta) si luand cadelnita cadeste Sfanta Masa a Cinstitei Cruci, apoi  ridica Cinstita Cruce impreuna  cu Procovatul  si ajutat de diacon, o pune pe capul sau, dupa care iese pe usa  cea  dinspre  miaza  noapte (stanga), inainte   mergandu-i  cu doua sfesnice aprinse si cu cadelnita, dupa  care  merge  pana  la  Usa  Imparateasca  si  sfarsindu-se  Doxologia  si  Sfinte  Dumnezeule…  preotul  zice: Intelepciune drepti! si incepem Troparul: Mantuieste Doammne poporul Tau…, (de 3 ori) si apoi preotul purtand Cinstita Cruce vine in mijlocul bisericii, in dreptul Sfintelor Usi, iar acolo fiind pregatit Tetrapodul pune pe dansul Cinstita Cruce si deschizand Procovatul si  deschizand Procovatul  cadeste in chipul  Crucii in patru parti si indata cantam Troparul glas 6: Crucii Tale ne inchinam Stapane si Sfanta Invierea Ta apoi laudam si o slavim…, apoi il canta si stranele cu glas mare (de 3 ori) si incep sa se inchine, daca este in manastire se inchina egumenul sau cel mai mare dintre preoti, de asemeni se inchina si ceilalti preoti se inchina inaintea Cinstitei Cruci  facand mai intai cate doua metanii si o saruta, intai cel mai mare, iar dupa sarutare mai fac cate o metanie. Asa fac si ceilalti preoti din dreapta si din stanga, la fel merg si fratii, doi cate doi, cand se inchina dupa randuiala lor. Iar cand se inchina fratii  noi  cantam aceste Stihiri  Samoglasnice   glas  2:  Veniti  credinciosii  sa  ne inchinam lemnului  celui  de  viata facator…, alta glas 8: Astazi Stapanul fapturii…, Slava… acelasi glas: Astazi Cel neapropiat cu firea…, Si acum… acelasi glas: Astazi cuvantul proorociei…, apoi Ecteniile si Otpustul. Se face iesirea in pridvor, cantandu-se Stihira Evangheliei, dupa care se face Ceasul 1, la care punem Troparul Invierii, Slava… al Crucii Si acum… a Nascatoarei Ceasului.  Dupa  Sfinte  Dumnezeule…  si  Tatal  nostru…  punem  Condacul  Crucii  si  celelalte  dupa  obicei,  apoi Otpustul cel final.

La Liturghie punem Fericirile Invierii, pe sase si din Canonul Crucii de la Cantarea a sasea, pe patru. Dupa Vohod  punem  Troparul   Invierii  si  al  Crucii,  apoi  Slava…  Si  acum…  Condacul  Crucii.  In locul  Cantarii:  Sfinte Dumnezeule…,  cantam:  Crucii  Tale  ne  inchinam  Stapane…  Punem  Prochimenul  glas  6:  Mantuieste  Doamne poporul  Tau…, cu Stihul: Pentru Tine Doamne  voi striga…  Apostolul  din Cartea  cea catre Evrei: Fratilor avand Arhiereu mare…  Aliluia  glas  8:  Aduti  aminte  de adunarea  Ta…,  cu Stihul:  Iar Dumnezeu Imparatul  nostru  mai inainte  de  veac…  Evanghelia  de  la  Marcu:  Zis-a  Domnul:  cel  cel  voieste  sa  vina  dupa  mine,  sa  se  lepede  de sine…Priceasna: Insemnatu-s-a peste noi lumina fetei Tale Doamne… La masa ne ospatam dupa cum s-a aratat in Duminica cea dintai a Sfantului si Marelui Post.