Amânarea este arma diavolului

Categories:

Diavolul, prefăcut în babă, îi iese înaintea unei fetițe care merge la biserică, și-i zice:

-Unde te duci tu, copila?

-La Sfânta Biserică, mătușică!

-Ei, la Biserică! Ce-ai să faci tu la Biserică? Acolo se duc oamenii mari, babele şi moşnegii. Las-că tu ai vreme si de Biserică. Ia vezi colo în poieniță, ce mai hîrjoană! Du-te de te joacă și tu, acolo..!

-Bine mai zici, mătuşică! Și s-a dus fetita la hârjoana copiilor, în loc de a se duce la Sfânta Biserică, unde plecase.

Se face fetița fată mare și pleacă iar la Sfânta Biserică. Diavolul-babă îi iese înainte și o întreabă:

-Unde te duci tu, fată mare?

-La Sf. Biserică, mătușică!

-Iată, mai auzii una! Fată mare la Biserică! Fetele mari, iată-le cum sar în joc! Iată-le, cum se îndrăgostesc! Du-te și tu cu ele…!

-Că bine mai zici, mătușică! Și s-a întors fata din calea Bisericii la joc!…

După aceea se căsătorește, ajunge femeie cu bărbat şi copii… Pleacă iar la Sfânta Biserică. Diavolul-babă îi iese înainte, zicându-i:

-Unde ai plecat, nevastă?

-La Sfânta Biserică, mătușică!

-Ei, na, Biserică! Ai lăsat copiii singuri în casă să ardă, ori să îşi scoată ochii, ori poate ies pe drum și-i calcă vitele, îi rup câinii, iară bărbatul tău când vine acasă nu găsește mâncare, și-apoi huiet și înjurături… bătăi!… Întorce-te înapoi, că după ce vei înbătrâni, tot la Biserică îi fi!

-Că bine mai zici, mătuşică! Și s-a înapoiat iarăși acasă.

Ajunge nevasta, babă bătrână. Pleacă iar la Sfânta Biserică. Diavolul-babă îi iese iar înainte, întrebând-o:

-Unde te duci, babă hăi?

-Mă duc Ia… la Sfânta Biserică, mătușică!

-la, mai auzii una bună! Baba surdă, la Biserică! D-apoi, ce-ai să mai poți face tu la Biserică ? Aşa surdă, gârbovită, slabă şi sfârșită de suferință? Te dor picioarele; îți tremură tot corpul! N-auzi nimic, nu pricepi nimic. Te apucă tusea, ba și neputințele și sminteşti pe atâta lume! Du-te înapoi acasă, că după ce-i muri, tot la Biserică vei fi! Și din păcate, baba s-a întors iar din calea Bisericii şi a stat acasă până a murit, tristă și neagră de păcate….

Vedeți ? Iată, așa a câștigat și câștigă diavolul sumedenii de suflete creștine de toate vârstele… Așa a înşelat şi înşeală diavolul pe toți și pe toate care cedează ispitelor lăsându-se amăgiți de ele. 

Fără Biserică, omul se pierde ușor, căci singur s-a lăsat pe sine afară din Corabia Mântuirii, și s-a lipsit de toate Darurile și Tainele Sfinte dăruite lui de Dumnezeu pentru a se mântui.

 

Fiți treji, privegheați, pentru că potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită!

 

Cine are Biserica de Mamă, Îl are pe Dumnezeu de Tată! Biserica e Trupul lui Hristos, iar El e Capul ei!