Ce se câștigă repede, repede se și pierde

Categories:

Vedeți cât de generos este Domnul!!!?

☆ El v-a făcut să simțiți ceea ce ar trebui să căutați și ceea ce neîncetat ar trebui să aveţi în inimă.
☆ Este căldura, arderea inimii la gândul către Domnul Atotvăzător și omniprezent, un gând însoțit de cutremur.
☆ Stăruiți ca să-l dobândiţi. Dar să nu vă închipuiți că-l veți dobândi dintr-o dată. Aşa spun Sfinţii Părinți: ce se câștigă repede, repede se și pierde.

☆ Ceea ce veți câștiga cu trudă, cu sudoare şi cu sacrificii, veţi prețui mai mult și veți păstra cu mai multă grijă. Numai să nu vă sfiiți, ci țineți-o tot una și bună. Vă vor veni felurite gânduri. Nu le primiți, izgoniţi-le cu numele Domnului, așa cum ați mai făcut, adresându-vă Domnului ca un copil. Nu vă opriți atenția asupra lor și nu încercați să vorbiţi cu ele.

Sf. Teofan Zăvorâtul