Acatistul sfintei cuvioase Matrona – 19 Aprilie

Categories:

Condacul 1

Din scutece de Duhul lui Dumnezeu fiind aleasa, fericita maica Matrona, orbirea si neputinta trupeasca pentru curatia duhovniceasca de la Dumnezeu primind cu darul inaintevederii si al minunilor te-ai imbogatit. Pentru aceasta si noi, cu multumire, cununa de lauda iti aducem, cantand: Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Icosul 1

Inger in trup te-ai aratat pe pamant, fericita Matrona, implinind voia lui Dumnezeu. Caci din nastere in orbire trupeasca ai fost, insa Dumnezeu, inteleptindu-i pe cei orbi si iubindu-i pe cei cuviosi, a luminat ochii tai duhovnicesti, ca sa slujesti oamenilor si lucrurile lui Dumnezeu sa se arate prin tine. Iar noi cu dragoste iti cantam tie acestea:

Bucura-te, din pruncie de Dumnezeu fiind aleasa;

Bucura-te, din copilarie cu darul minunilor fiind imbogatita;

Bucura-te, cu intelepciune de la Dumnezeu fiind inzestrata;

Bucura-te, cu gandul voia lui Dumnezeu ai aflat;

Bucura-te ca pe inteleptii veacului orbi la minte ai rusinat;

Bucura-te ca sufletele ratacite la Dumnezeu le intorci;

Bucura-te ca scarbele si necazurile le alini;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 2-lea

Vazand oamenii si preotul cand te-ai botezat, fericito, un stalp de fum minunat inaltandu-se deasupra capului tau si simtind mirosul bineplacut, se minunau, ce va deveni acest prunc, cantand lui Dumnezeu: Aliluia.

Icosul al 2-lea

Minte avand luminata, slujitorul lui Dumnezeu Vasile a aflat ca cea botezata de el este vasul ales al lui Dumnezeu si pe tine, cuvioasa Matrona, sfanta te-a numit. Iar noi din tot cugetul nostru iti aducem laudele acestea:

Bucura-te, ceea ce in cristelnita harul Sfantului Duh ai primit;

Bucura-te, ceea ce pe trupul tau crucea intiparita ai avut;

Bucura-te, rugatoare, de la Dumnezeu oamenilor daruita;

Bucura-te, lumina arzatoare ce in fata lui Dumnezeu luminezi;

Bucura-te, ceea ce cu darul facerii de minuni Dumnezeu pe pamant te-a slavit;

Bucura-te, ceea ce cu cununa nevestejita de la Dumnezeu in cer te-ai impodobit;

Bucura-te, ca prin mila lui Dumnezeu pe cei pacatosi i-ai ridicat;

Bucura-te, ca din izvorul apei celei vii pe cei insetati i-ai adapat;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 3-lea

Puterea harului lui Dumnezeu simtind inca din pruncie, fericita Matrona, catre sfintele icoane te indreptai si, cu inima curata si cu buzele de prunc, lauda lui Dumnezeu inaltai, cantand: Aliluia.

Icosul al 3-lea

Avand din copilarie darul inainte-vederii, fericita maica, inimile ascunse celor ce veneau la tine cunoscand si viitorul ca pe cele de fata spunand, pe multi pe calea mantuirii i-ai indreptat. Pentru aceasta pe Dumnezeu Cel ce a inteleptit orbii ii preamarim, cantand tie acestea:

Bucura-te, a Domnului stravazatoare;

Bucura-te, a pacatelor ascunse vaditoare;

Bucura-te, celor intristati cu sufletul, luminata povatuitoare;

Bucura-te, celor rataciti, milostiva calauzitoare;

Bucura-te, stea, celor credinciosi calea aratand;

Bucura-te, lumina, in intunericul veacului acestuia luminand;

Bucura-te, unului Dumnezeu slujitoare;

Bucura-te, a uneltirilor diavolesti cu darul Sfantului Duh pierzatoare;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi

Condacul al 4-lea

Viforul nedumeririlor si al tulburarilor despre minunile tale in oameni raspandindu-se, maica fericita, si acestia, pe care i-ai indreptat spre Dumnezeul Cel minunat intru sfintii Sai, preamarindu-te si laudandu-te, lui Dumnezeu cu multumire au cantat: Aliluia.

Icosul al 4-lea

Auzind oamenii, maica Matrona, ca aduci ajutor in boli sufletesti si trupesti, la tine vin cu nadejde si, primind sfat bineplacut si vindecare, ii multumesc lui Dumnezeu, cantand tie:

Bucura-te, ca pe cei bolnavi si suferinzi ii primesti;

Bucura-te, ca pace sufletelor indurerate daruiesti;

Bucura-te, celor in ratacire fiind indreptatoare;

Bucura-te, a evlaviei invatatoare;

Bucura-te, a necazurilor noastre alinare;

Bucura-te, in scarbe mangaietoare;

Bucura-te, doctorul cel fara de arginti:

Bucura-te, a oricaror neputinte tamaduitoare;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 5-lea

Ca o stea dumnezeiasca ai rasarit, maica fericita Matrona, in zilele grele in Patria noastra, caci, ca o noua marturisitoare, jugul lui Hristos cu indrazneala si fara frica toata viata ai purtat si, cu harul lui Dumnezeu fiind intarita, ai dat celor nedumeriti povatuire, celor slabi si bolnavi vindecare, tuturor celor ce cu multumire canta lui Dumnezeu: Aliluia.

Icosul al 5-lea

Vazand multi oameni rusi minunile si vin decarile date de harul lui Dumnezeu prin tine: celor schiopi – umblare, celor slabi si nemiscati – vindecare, celor indraciti – a duhurilor rele alungare, indreptandu-ne catre tine, maica, ca si catre un izvor nesecat, din care adapandu-ne cu nesat, cu inima smerita, strigam tie acestea:

Bucura-te, din pruncie pe calea mantuirii fiind chemata;

Bucura-te, cuvioasa, de Dumnezeu noua daruita;

Bucura-te, tamaduitoare ce bolile noastre le vindeci;

Bucura-te, in nevoile noastre, grabnica ajutatoare;

Bucura-te, ceea ce cu sfaturi folositoare de suflet ne povatuiesri;

Bucura-te, ceea ce nedumeririle noastre de graba le limpezesti;

Bucura-te, ceea ce duhurile necurate de la om le alungi;

Bucura-te, ceea ce de toata rautaiea cu rugaciunile tale ne aperi;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda ru gatoare iui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 6-lea

Vestitorul sfinteniei si al cuvioseniei vietii tale, fericita maica, s-a aratat sfantul si cuviosul parinte Ioan din Kronstadt, cand te-a vazut in biserica si te-a numit mostenitoarea sa si al optulea stalp al Rusiei. Iar toti cei ce au auzit acestea l-au laudat pe Dumnezeu, inaltand Lui cantarea: Aliluia.

Icosul al 6-lea

Aprinde cu rugaciunile tale, maica Matrona, lumina harului lui Dumnezeu in inimile ce nu l-au aflat pe Dumnezeu si cu multe pacate pe El L-au suparat. Caci, vazand minunile savarsite de tine, ma indrept catre Dumnezeu, cantandu-ti:

Bucura-te, ceea ce cu faptele tale pe Dumnezeu L-ai slavit;

Bucura-te, ceea ce slava lui Dumnezeu ne-ai aratat;

Bucura-te, ceea ce pe calea cea drepta pe ne credinciosi i-ai indreptat;

Bucura-te, ceea ce intinaciunea pacatelor cu ruga ciunile tale ai curatat;

Bucura-te, ca la pocainta ne-ai indemnat;

Bucura-te, ca lui Dumnezeu pentru toate sa-i multumim ne-ai povatuit;

Bucura-te, ca biserica lui Dumnezeu s-o iu bim ne-ai invatat;

Bucura-te, ceea ce in ograda bisericii oile cele risipite ai adunat;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 7-lea

Vrand Preasfintei noastre Stapane, Maicii Domnului, sa-i placi, maica Matrona, ai poruncit oamenilor sa zugraveasca preacinstitul chip al Ei, numit Aflarea celor pierduti, si in biserica lui Dumnezeu sa-l asezi, ca toti cei ce privesc chipul luminat al Preacuratei, cu umilinta, s-o laude, iar lui Dumnezeu sa cante: Aliluia.

Icosul al 7-lea

O noua aparatoare, rugatoare si mijlocitoare catre Domnul ni te-a daruit in anii grei tuturor rusilor, caci multi s-au indepartat de Sfanta Biserica, insa tu, maica, pe cei necredinciosi si rata citi ii invatai cu fapta si cu cuvantul, aratandu-le minuni de la Dumnezeu. De aceea iti cantam tie acestea:

Bucura-te, pentru tara noastra ruseasca nein cetata nevoitoare;

Bucura-te, pentru mantuirea noastra mijloci toare;

Bucura-te, al Dumnezeului Drept Judecator imblanzire;

Bucura-te, celor bolnavi si jigniti ocrotire;

Bucura-te, celor neputinciosi si deznadajduiti ajutatoare;

Bucura-te, impotriva duhurilor rele neince tata luptatoare;

Bucura-te, caci tremura in fata ta diavolii;

Bucura-te, caci se bucura pentru tine ingerii si oamenii;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 8-lea

Pe cei putin credinciosi si nechibzuiti i-ai minunat, cum, oarba din nastere fiind, vezi si cu nosti nu numai cele din prezent, ci si cele viitoare, nevazand ei puterea lui Dumnezeu ce lucreaza in neputintele oamenilor. Pentru aceasta si noi, fericita maica, intelepciunea lui Dumnezeu in tine vazand, ii cantam lui Dumnezeu: Aliluia.

Icosul al 8-lea

Toate supararile si jignirile, prigonirile si mustrarile ai rabdat, fericita maica, insa nu te-ai tanguit, ci pentru toate lui Dumnezeu ai multumit. Cu aceasta invatandu-ne noi cu rabdare sa ne purtam crucea, iti aducem laudele acestea:

Bucura-te, ceea ce in rugaciune neincetata staruiai;

Bucura-te, ceea ce duhurile rele cu post si rugaciune le alungai;

Bucura-te, ceea ce pacea binecuvantata dobandeai;

Bucura-te, ceea ce cu dragostea ta pe multi ii mantuiai;

Bucura-te, ceea ce prin viata ta oamenilor ai slujit;

Bucura-te, ca si dupa moarte pe oameni neincetat ii ajuti;

Bucura-te, ceea ce acum rugamintile noastre le asculti;

Bucura-te, ca pe cei ce se incred in tine nu-i parasesti;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 9-lea

Toate necazurile si durerile le-ai rabdat, mai ca Matrona, neincetat luptand cu puterile intunericului, uneltirile si vicleniile lor vadind si pe diavoli din indraciti alungand, pana la sfarsitul vietii pe cei indurerati, bolnavi si intristati i-ai ajutat; pururea cantand lui Dumnezeu: Aliluia.

Icosul al 9-lea

Ritorii cei multgraitori nu vor putea cu vred nicie sa-ti preamareasca sfanta ta viata si minunile tale cele cu puterea lui Dumnezeu de tine savarsite, sfanta maica. Insa noi, dorind pe Dumnezeu cu psalmi sa-l laudam si indemnati de iubire curata, indraznim sa cantam acestea:

Bucura-te, ceea ce calea cea stramta si poarta ingusta ai ales;

Bucura-te, ceea ce cu multe fapte bune te-ai luminat;

Bucura-te, ceea ce toate cele stricacioase din viata le-ai lepadat;

Bucura-te, ceea ce cu cununa smereniei te-ai impodobit;

Bucura-te, ceea ce dupa Evanghelie, ca pasa rile cerului, pe pamant ai locuit;

Bucura-te, ceea ce Fiului, ce nu avea unde sa-si plece capul, i-ai urmat;

Bucura-te, ceea ce acum in lacasurile raiului te desfatezi;

Bucura-te, ceea ce pe noi, pacatosii, catre tine rugandu-ne, nu ne lasi;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 10-lea

Dorind sa-i scapi pe multi de suferintele trupesti si de bolile sufletesti, cuvioasa lui Dumnezeu, toata noaptea petreceai in rugaciune, rugandu-te pentru ajutorul si intarirea lor Domnului nostru Iisus Hristos, cantandu-i: Aliluia.

Icosul al 10-lea

Zid si acoperamant erai in timpul vietii tale, fericita maica, tuturor celor ce alergau la tine si dupa moarte nu incetezi sa mijlocesti inaintea lui Dumnezeu pentru cei ce cu credinta vin la mormantul tau. Pentru aceasta, auzindu-ne pe noi, paca tosii, indurerati si de multe necazuri fiind stapaniti si nadajduind toti in ajutorul rugaciunilor tale, iti cantam:

Bucura-te, celor jigniti grabnica aparatoare;

Bucura-te, celor saraci mangaiere;

Bucura-te, a casatoriei cinstite ocrotitoare;

Bucura-te, celor certati impacare;

Bucura-te, celor judecati pe nedrept aparatoare;

Bucura-te, si a celor vinovati fata de judecata lumeasca catre Dumnezeu milostiva mijloci toare;

Bucura-te, celor fara casa adapostire;

Bucura-te, tuturor celor ce te cheama in ajutor ocrotire;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 11-lea

Cantare ingereasca auzeai, cinstita maica Matrona, inca pe pamant fiind. Invata-ne si pe noi, nevrednicii, cum trebuie sa-L slavim pe Dumnezeu, Cel slavit in Treime, pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh, Caruia ostirile ceresti intr-un glas ii canta: Aliluia.

Icosul al 11-lea

Cu lumina stralucitoare lumineaza viata ta, fe ricita Matrona, gonind intunericul lumii acesteia desarte, si ne atrage sufletele noastre: ca si noi cu razele harului lui Dumnezeu sa ne luminam si calea plina de scarbe a acestei vieti trecatoare sa o trecem si in imparatia Cerurilor sa ajungem, unde tu, maica, acum te desfatezi, auzind glasul nostru catre tine, strigand:

Bucura-te, lumina lui Dumnezeu pururea arzatoare;

Bucura-te, margaritar scump, cu stralucirea sfinteniei tale luminandu-ne;

Bucura-te, floare binemirositoare, ce mireasma Duhului Sfant o raspandesti;

Bucura-te, piatra a credintei, care pe cei slabi de fire in evlavie ii intaresti;

Bucura-te, stea preastralucita, ce calea dreap ta ne-o arati;

Bucura-te, luptatoare neinfricata a lui Hristos, ce cu sabia rugaciunii armatele demonilor in spaimanti;

Bucura-te, caci ai avut o viata sfanta si curata;

Bucura-te, caci in fata lui Dumnezeu ai avut o moarte cinstita;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 12-lea

Harul lui Dumnezeu din belsug inca din scutece ai primit, maica fericita, care a fost cu tine toata viata. Credem neclintit ca si dupa moarte acest har e cu tine. Pentru aceasta, cazand la tine, ne rugam: nu ne lasa pe noi, calatori inca pe pamant, lipsiti de ajutorul si ocrotirea ta, rugandu-L pe Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti cei ce-I cantam: Aliluia.

Icosul al 12-lea

Cantam minunile tale cele multe, maica Ma trona, il laudam pe Dumnezeu Care te-a daruit orasului Moscova si Patriei noastre, in zilele grele si de prigoana, pe tine, stalpul neclintit al evlaviei si credintei. Si acum, maica fericita, cu inima recunoscatoare iti cantam tie acestea:

Bucura-te, ceea ce pacea lui Hristos in suflet ai dobandit;

Bucura-te, ceea ce pentru lume jertfa lui Dumnezeu te-ai adus;

Bucura-te, ceea ce in trup neputincios puterea harului dumnezeiesc ai aratat;

Bucura-te, ceea ce la aflarea cinstitelor tale moaste mila lui Dumnezeu ne-ai aratat;

Bucura-te, a cetei sfintilor din Moscova minunata inflorire;

Bucura-te, a orasului Moscova preaslavita podoaba;

Bucura-te, pentru Patria noastra inaintea lui Dumnezeu neincetata rugatoare;

Bucura-te, la pocainta si rugaciune pentru tara Rusiei indemnare;

Bucura-te, cuvioasa maica Matrona, calda rugatoare lui Dumnezeu pentru noi!

Condacul al 13-lea

O fericita maica, asculta aceasta cantare de lauda pe care ti-o aducem tie si cere pentru noi de la Domnul nostru Iisus Hristos iertarea pacatelor, sfarsit bun crestinesc si raspuns bun la infricosatoarea Lui judecata, ca sa ne invrednicim si noi in lacasurile raiului sa slavim Sfanta Treime, cantand: Aliluia.

( Acest Condac se spune de 3 ori, apoi, Icosul 1 si Condacul 1.)

Rugaciune

O, fericita maica Matrona, cu sufletul in cer, in fata Tronului lui Dumnezeu stand, iar cu trupul pe pamant odihnind si cu binefacere de sus inzestrata multe minuni savarsind. Coboara ochii tai milostivi spre noi, pacatosii, cei ce in scarbe, dureri si pacate viata ne-o petrecem, alina-ne pe noi, cei deznadajduiti, vindeca-ne de bolile noastre cumplite pe care pentru pacatele noastre de la Dumnezeu le primim; izbaveste-ne de multimea necazurilor si a primejdiilor, roaga-L pe Domnul nostru Iisus Hristos sa ne ierte toate pacatele si faradelegile pe care din tineretile noastre si pana acum le-am savarsit, ca, primind cu rugaciunile tale binefacere si mare mila, sa slavim pe Dumnezeu Cel Unul in Treime, pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.