Rugăciuni către sfântul și Dreptul Iov, mult răbdătorul- 6 Mai

| | 0 Comment| 21:41
Categories:

Rugăciune

O mare om drept, Iov cel îndelung răbdător, strălucind cu viața ta curată și cu sfânta apropiere de Dumnezeu. Ai trăit pe pământ înaintea de vremea lui Moise și a lui Hristos, dar toate poruncile lui Dumnezeu purtându-le în inima ta le-ai împlinit. Ai fost cinstit prin revelatii profunde sa fii partasul tainelor Duhului Sfant, a misterelor descoperite lumii prin Hristos și Sfinții Săi Apostoli. Ai rabdat toate intrigile diavolului, în ispitele speciale trimise ție de la Domnul, si le-ai invins cu adevărata ta smerenie, fiind o icoana de rabdare pentru tot universul. Dragoste ta a fost mare pentru Dumnezeu și pentru toți oamenii, caci din necazurile tale nemăsurate Domnul ti-a adus apoi  bucurie, pe care ai asteptat-o cu inimă curată. Acum te veselesti in Cer in cetele celor drepți și stai înaintea Tronului lui Dumnezeu. Ascultă-ne pe noi păcătoșii și nevrednicii, stând înaintea sfintei tale icoane și cerand cu zel la mijlocirea ta. Roagă-te pentru noi Dumnezeului Celui iubitor de oameni, ca El să ne întărească în credință, sa fim curati și puternici in credinta, să ne protejeze de orice rău, de dușmanii vazuti si nevazuti, sa ne dea putere în dureri și ispite, sa ne dea întotdeauna amintirea morții în inimile noastre, sa ne intareasca în răbdare și in dragostea frățească si sa ne ajuti, Sfinte Iov, la judecata cea infricosatoare a lui Hristos sa dam răspuns bun ca sa ne bucuram si noi impreuna cu toti sfintii de Dumnezeul nostru cel in Treime slavit în vecii vecilor. Amin.

Altă rugăciune

O, sfânt plăcut la lui Dumnezeu, neprihănit Iov! După ce ai luptat pe pământ sa faci fapte bune, ai primit în Rai cununa dreptății pe care Domnul a pregătit-o pentru toți cei care Îl iubesc. La fel, uitându-ne la sfânta ta icoana, ne bucurăm de sfârșitul glorios al vietii tale și cinstim sfânta ta amintire. Dar tu, stând înaintea Tronului lui Dumnezeu, primeste rugăciunile noastre și du-le inaintea Dumnezeului Atot-Milostiv, sa ne ierte pacatele, sa ne ajute să razbim împotriva vicleniei diavolului și sa ne scape de dureri, boli, necazuri, nenorociri și de toate cele rele, ca noi cu cu evlavie și dreptate sa traim vesnic si sa fim cinstiti prin mijlocirea ta sa vedem Imparatia Cerului, slavindu-L pe pe Dumnezeu Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Amin.