Rugăciune către sfânta muceniță Glicheria – 13 Mai

| | 0 Comment| 20:31
Categories:

Rugăciune:

Celei ce s-a arătat mai frumoasă ca o floare, care s-a adus pe sine jertfă de sânge Dumnezeului celui Adevărat, Sfintei Mucenițe Glicheria îi aducem această cântare.

Ai fost fiică de neam bun, dar ai ales neamul cel veșnic al Domnului Hristos cu care te-ai cununat Sfântă Glicheria, fără să te gândești la pătimirile trupului, dorind să zbori spre Ceruri și călcând peste vrăjmașul diavol prin credința în Dumnezeu și în Sfânta Cruce. Te-ai însemnat cu semnul Sfintei Cruci, și prin asta ai biruit toate ispitirile și chinurile, fiind mereu lângă tine Îngerul Domnului care îți vindeca rănile trupești.

Te chemăm și noi cei ce viețuim acum în mucenicia zilelor noastre, unii pătimind mai mult, alții mai puțin, dar toți având nevoie de rugăciunile tale la Tronul Sfintei Treimi. Ne închinăm cu semnul Sfintei Cruci și te rugăm să îl întipărești în sufletele noastre, ca să rămânem drepți în mărturisirea numelui lui Dumnezeu până la sfârșitul vieții.

Ești luminată de strălucirea muceniciei, Sfântă Glicheria și stai înaintea Mirelui tău cel curat pe care roagă-L să ne izbăvescă de greșelile care ne duc la pierzare și să ne primească în dulceața Raiului, să auzim și noi, ca tine, cuvintele Lui: ”Am auzit rugăciunea ta, vino la Mine cu pace, că ușile Împărăției Cerului s-au deschis ție”, unde să Îi cântăm veșnic slava Sfintei Treimi: Tatălui, Fiului și Sfântului Duh, în vecii vecilor. Amin.